Hotel “Pod sosnami” blisko Warszawy

Na południowo-wschodnim krańcu Kotliny Warszawskiej, w miejscu gdzie przechodzi ona w Równinę Garwolińską, znajduje się wieś gminna, siedziba parafii, stolica dekanatu – Osieck. Nad miejscowością górują dwie pięćdziesięciometrowe neogotyckie wierze kościoła pod wezwaniem Św. Bartłomieja z początku XX wieku. Wewnątrz świątyni, znajduje się tablica, z której możemy się dowiedzieć, że osiecka parafia istnieje już od ponad 700 lat. Osieck, 24.10.1558r otrzymał od Zygmunta Augusta prawa miejskie. Stało się to na wniosek dzierżawcy starostwa osieckiego Jędrzeja Swieborowskiego. To tutaj, podczas epidemii w Warszawie w latach 1625, 1629 i 1630 schronił się wraz z dworem Król Zygmunt III.

Patrząc na mapę Mazowsza, możemy dostrzec, że Osieck leży 12 km od Czerska, dawnej średniowiecznej stolicy południowego Mazowsza, siedziby książąt mazowieckich, w samym centrum obszaru ograniczonego drogami: od wschodu Warszawa – Lublin S17, od północy Mińsk Mazowiecki – Grójec 50, od zachodu Warszawa – Dęblin 801, i od południa Wilga – Garwolin 70.

W przeszłości, Osieck wielokrotnie zmieniał swoją przynależność administracyjną. Położony około 50 km na południowy wschód od centrum Warszawy, w wyniku reformy administracyjnej z 1 stycznia 1999 roku znalazł się w granicach województwa mazowieckiego, przynależąc do powiatu Otwock.

Co warto zobaczyć?

  • Kościół parafialny pod wezwaniem Świętych Andrzeja i Bartłomieja. Świątynia murowana, neogotycka, wybudowana została w latach 1902-1909, według projektu arch. Stefana Szyllera.
  • Kaplica cmentarna z 1 ćw. XIX w
  • Cmentarz z nagrobkami: Antoniego Bogusławskiego i jego żony Józefy z Dąbrowskich, Antoniego Puchalskiego i jego żony Katarzyny z Wyczółkowskich.

Dla aktywnych

Wszyscy, którzy wybiorą się do Hotelu „Pod sosnami” mają możliwość zagłębienia się w ostępy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który jest fragmentem historycznej Puszczy Osieckiej, miejsca łowów książąt mazowieckich i królów polskich.

Comments are closed.